OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Bostonská päťka MORNE v sebe pojí individuality z rôznych zákutí scény a dnes už, povedzme, kultových kapiel ako napríklad DISRUPT, FILTH OF MANKIND a GRIEF. Hudobná náplň MORNE je ale od vyššie spomenutých spolkov diametrálne odlišná a určite nejde o akýsi chaotický špinavý, bahenný crust. Aj keď je pravdou, že fragmenty a neodmysliteľný vplyv svojej hudobnej minulosti Američania určite neskryjú.
Pätnásť minút slávy a určitú poctu si MORNE vyslúžili už po vydaní svojej prvotiny „Untold Wait“. Dennis Dread vtedy „vypálil“ ich meno na ruku Maxa Necra z obalu posledného albumu DARKTHRONE. Áno, práve títo Američania patria k veľkým obľúbencom dua Fenriz – Nocturno Culto.
MORNE sa na novom albume „Asylum“ našli v pomerne jednoduchých, avšak o to údernejších kompozíciách. Ich hudba sa pohybuje na pomedzí isisovského post-metalu (obdobie „Panopticon“), monolitických gitarových plôch starých NEUROSIS a poriadne chrčivého crustového zvuku.
Plynulé rozvíjanie hudobných nápadov, postupné zhusťovanie atmosféry, zriedkavé zmeny tempa a občasné výkriky slepej agresivity – to sú príznačné črty hudobného prejavu MORNE. Mohutné vrstvenie melódií s miestami takmer heavymetalovým nábojom sa tu kríži s moderným doom metalom a skreslenými sludge gitarami, podporenými majestátnou klávesovou hrou. To všetko je prešpikované snovými ambientnými pasážami, ktoré prichádzajú vždy v tú pravú chvíľu.
Príkladom nech vám je úvodná výpravná hymna „Asylum“, ktorá v sebe kĺbi všetky tromfy MORNE. Od valivého, „primitívneho“ doomového riffovania, cez ambientnú pustinu, citovo vypäté pasáže páchnuce post-rockom až k bezhlavému plieneniu. Sedemnásť minút trvajúci epos je skvelou introdukciou do celej tvorby týchto náladotvorcov a veľkolepou ukážkou ich umenia.
Za zmienku určite stojí aj záverečný klenot „Volition“, v ktorom sa predviedli aj dámy Jarboe a Kim Force. Úvod nesúci sa v klasickom duchu AMBER ASYLUM, obohatený o hlas sirény Jarboe, sa po chvíli zlomí vo vznešenú sludgeovú jazdu plnú feedbacku a nádherných melódií. Urodzené zakončenie vyše hodiny trvajúcej hudobnej púte.
Určite nečakajte, že sa vám krása „Asylum“ zjaví po pár vypočutiach, ja sám som s týmto albumom zažil zopár ťažkých chvíľ. Od prvotného oslovenia moja nálada kolísala medzi rozčarovaním a totálnym okúzlením, až som sa nakoniec poddal. Je to predsa monštruózna porcia muziky a určitý čas trvá, kým ju poslucháč náležite vstrebe. Opätovné ponáranie sa pod hladinu sa však v tomto prípade určite vyplatí, pretože v konečnom dôsledku je „Asylum“ skutočne strhujúce dielo.
V podstate jednoduchá formulka vedúca k hudobnej dokonalosti.
9 / 10
Billy Knockenhauer
- bicie
Ian Shultz
- klávesy, spev
Jeff Hayward
- gitara
Max Furst
- basgitara, spev
Milosz Gassan
- gitara, spev
1. Asylum
2. Edge Of The Sky
3. Nothing To Remain
4. I Will See You
5. Killing Fields
6. My Return
7. Volition
Asylum (2011)
Untold Wait (2008)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Profound Lore
Stopáž: 66:02
Produkce: Ethan Dussault
Studio: New Alliance Studios
Příjemný a pěkně macatý datadisk k "Panopticon". Ono se to ale opravdu poslouchá velmi dobře a tendence přivýrat oči nad zjevnými odkazy k výšezmiňovanému albu ISIS (stačí se jen zaposlouchat do těch hammondů) je prostě silná. Příjemná vzpomínka na období z před nějakých 7 let.
-bez slovního hodnocení-
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.